بارسان اولین نرم افزار تحت وب صدور بارنامه آنلاین رایگان در کشور

بارسان اولین نرم افزار تحت وب صدور بارنامه آنلاین رایگان در کشور

بارنامه چیست:

صاحب يا فرستنده كالا در زمان مراجعه به يك شركت حمل و نقل براي جا به جايي محموله خود در قبال تحويل كالا، سندي از متصدي دريافت مي كند. اين سند در حمل و نقل جاده اي بارنامه گفته مي شود. به طور كلي بارنامه سندي است كه مشخصات كامل بار در آن قيد شده و به موجب آن تعهد مي شود بار به مقصد و به گيرنده تحويل داده شود. بارنامه رسيد دريافت بار است. به عبارت ديگر سندي است كه از سوي متصدي حمل كالا (شركت يا مؤسسه حمل ونقل) در اختيار فرستنده كالا قرار مي گيرد تا نشانه تحويل كالا باشد. طرح بارنامه هاي داخلي عمده بار ، فرآورده نفتي و ترافیکی توسط سازمان راهداري و حمل و نقل جاده اي تهيه شده و از طريق وزارت اقتصادي و دارايي چاپ مي شود و پس از وصول حق تمبر در اختيار شركتها و مؤسسات مجاز حمل و نقل داخلي كالا براي جابجايي محموله هاي بين شهري كشور قرار مي گيرد. مسئولیت تنظیم کردن اطلاعات بارنامه به عهده ی شرکت های حمل و نقلی بوده و شرکت ها موظف اند مدارک مربوط به بارنامه را حداقل تا پنج سال از تاریخ صدور، بایگانی نمایند.

یکی از مشکلات صدور بارنامه، به حرکت آهسته بارنامه کاغذي مربـوط است. مشکل دیگر، طی مسیر کاغذ تولید شده به وسیله استفاده از بارنامه چاپ شـده می باشد که هم هزینه بر است و هم سرعت را در روند اجرایی شدن معـاملات کـاهش می دهد. از این جهت، ضرورت جایگزین کردن بارنامه الکترونیکی به جاي بارنامه کاغذي، بـیش از پـیش احسـاس می شود. استفاده از تکنولـوژي و ابزارهای الکترونیکی در مبادلـه الکترونیکـی به دلیل سرعت مناسب، کم هزینه بودن و دقت محیط الکترونیکـی روز به روز در حال افزایش است. بارنامه الکترونیکـی در واقـع ایجـاد نـوع جدیـدي از بارنامـه سـنّتی در شـکل الکترونیکی است که به موجب آن، داده ها در یک رایانه وارد شده، با استفاده از پیام بـه صورت الکترونیکی منتقل می شود. این سـند، تکـرار همـه ویژگـی هـاي بارنامـه سـنّتی کاغذي ـ یعنی مالکیت، دریافت کالاها و دلیل حمل کالاها می باشد. صدور بارنامه الکترونیکی حلقه مفقوده در حمل و نقل جاده ای به شمار می رود زیرا با همگانی شدن صدور این بارنامه همه اطلاعات مربوط به ناوگان، راننده و محموله بار و کمیسیون دریافتی آن به صورت مستمر قابل رصد است. صدور بارنامه الکترونیکی عامل اصلی امنیت جابجایی کالا، امکان رصد بار برای صاحب کالا،  بهبود استانداردهای حمل بار، کاهش تلفات و برقراری عدالت جاده‌ای، کاهش قاچاق کالا و حمایت از تولیدکننده داخلی، جلوگیری از ضرر و زیان رانندگان به عنوان یک تحول شگرف در حوزه حمل و نقل محسوب می‌شود.

از آنجا که سیستم های تحت شبکه و آنلاین هر روز و هر لحظه در حال پیشرفت هستند، از این رو شرکت ایده آوران ارتباطات فهام ایرانیان (باروان) اقدام به طراحی و تولید نرم افزار بارسان جهت صدور بارنامه تحت وب یا همان وب اپلیکیشن نموده است. در شروع این بخش به شرح تفاوت های این دو مدل پیاده سازی نرم افزار می پردازیم و در پایان مزایا و معایب این دو روش را مقایسه می کنیم.

مدل پیاده سازی نرم افزارهای ویندوزی

در حال حاضر نرم افزارهای صدور بارنامه فعال در بازار توسط شرکت های تولید نرم افزار خصوصی و با استفاده از زبان های برنامه نویسی تحت ویندوز برنامه نویسی می شوند. سپس توسط کاربر متخصص این شرکت ها بر روی کامپیوتر شرکت های حمل و نقل نصب شده، در اختیار ایشان قرار می گیرد. در هنگام به روز رسانی، این عمل با ارائه دیسک به روز رسانی، یا با ارسال فایل های به روز رسانی به شرکت ها و سپس نصب مجدد آن توسط کاربر متخصص انجام می شود. این نرم افزارها علاوه بر ارائه امکانات مختلف جهت مدیریت داخلی شرکت های حمل و نقل، وظیفه مهم صدور بارنامه را بر عهده دارند.

صدور بارنامه در مراحل زیر انجام می شود:

 • دریافت مشخصات اولیه راننده و کامیون
 • بررسی وجود اطلاعات تکمیلی در دیتابیس نرم افزار
 • ارتباط نرم افزار با سازمان و دریافت اطلاعات تکمیلی راننده و کامیون در صورت عدم وجود و یا استعلام فعال بودن کارت راننده و کامیون در صورت وجود اطلاعات
 • دریافت اطلاعات اختصاصی مربوط به بار حاضر
 • ارسال اطلاعات مورد نیاز به سازمان، ثبت حواله و دریافت کد رهگیری از سازمان
 • ارسال اطلاعات مورد نیاز به سازمان، ثبت بارنامه و دریافت کد رهگیری از سازمان
 • پرینت اطلاعات بارنامه بر روی برگه معتبر بارنامه

مراحل فوق تنها در صورتی اتفاق می افتد که ارتباط اینترنتی نرم افزار تحت ویندوز با سرور سازمان برقرار شود و درخواست های ارسال شده از نرم افزار به سرور سازمان پاسخ داده شود (حد اقل 5 درخواست)

مراحل صدور بارنامه انلاین

 

مزیت های روش ویندوزی

 • سرعت اجرای نرم افزار به علت استفاده از بانک داده و فایل های محلی

معایب روش ویندوزی

 • به علت استفاده از سیستم عامل ویندوز امکان ویروسی شدن سیستم به علت اتصال دائمی به اینترنت بسیار بالاست و در صورت آلوده شدن، امکان سرقت اطلاعات کل دیتابیس شرکت و یا امکان نابودی آن و نسخه های پشتیبان وجود دارد.
 • به علت استفاده از نرم افزار ویندوزی، نصب و راه اندازی نرم افزار طی مراحل پیچیده و معمولا توسط شرکت های تولید کننده نرم افزار و اکثرا با دریافت هزینه انجام می شود.
 • در هنگام بروز اشکال در نرم افزارهای ویندوزی، روند اصلاح اشکال، ارائه نسخه به روز رسانی به مشترک مورد نظر و سپس ارائه نسخه جدید به کل مشترکین زمان بر و بسیار آزار دهنده است.
 • امکان صدور بارنامه بدون کد رهگیری سازمان! (در هنگام عدم اتصال به اینترنت)

مدل وب اپلیکیشن با ذخیره سازی محلی (بارسان)

نرم افزارهای تحت وب یا وب اپلیکیشن ها نیز توسط شرکت های خصوصی تولید کننده نرم افزار تولید می شوند. اما با یک تفاوت عمده، این بار به جای برنامه نویسی برای سرویس گیرندگان ویندوزی، برنامه نویسی بر روی سرورهای پر قدرت و ایمن لینوکسی انجام می شود و در این روش مانند روش در حال اجرا، از دیتابیس محلی استفاده می شود و اطلاعات کاربران همچنان نزد خودشان باقی می ماند. در این روش کاربران یا همان شرکت های حمل و نقل به جای نصب پیچیده نرم افزار ویندوزی، صرفا با وارد کردن یک آدرس اینترنتی به نرم افزار خود دسترسی پیدا می کنند. از سیستم ورود تک مرحله ای یا دو مرحله ای عبور می کنند و وارد پنل اختصاصی خود می شوند و بدون نصب هیچ نرم افزاری به محیط کاری خود دسترسی پیدا می کنند. در هنگام ارائه به روز رسانی نیز، این امر بدون دخالت هیچ فرد کارشناس در کامپیوتر سرویس گیرنده و صرفا با راه اندازی مجدد صفحه یا همان Refresh، در چند ثانیه انجام می شود. نکته قابل توجه اینکه کلیه امکانات ارائه شده توسط نرم افزارهای ویندوزی هم در این بستر قابل ارائه هستند.

مراحل صدور بارنامه در این روش

 • دریافت مشخصات اولیه راننده و کامیون
 • بررسی وجود اطلاعات تکمیلی در دیتابیس محلی نرم افزار
 • استعلام فعال بودن کارت راننده و کامیون از سازمان در صورت وجود اطلاعات و استعلام اطلاعات تکمیلی از سازمان در صورت عدم وجود اطلاعات تکمیلی در دیتابیس محلی نرم افزار
 • دریافت اطلاعات اختصاصی مربوط به بار حاضر از کاربر
 • ارسال اطلاعات مورد نیاز به سازمان، ثبت حواله و دریافت کد رهگیری از سازمان
 • ارسال اطلاعات مورد نیاز به سازمان، ثبت بارنامه و دریافت کد رهگیری از سازمان
 • پرینت اطلاعات بارنامه بر روی برگه معتبر بارنامه

مراحل صدور بارنامه در وب اپلیکیشن

مزایای وب اپلیکیشن با بانک داده محلی

 • سرعت اجرای نرم افزار به علت استفاده از بانک داده و فایل های محلی
 • عدم نیاز به نصب نرم افزار برای کاربر و فعال سازی سریع نرم افزار برای شرکت های حمل و نقل
 • به روز رسانی فوق العاده سریع و غیر قابل مقایسه با نرم افزارهای ویندوزی!
 • عدم بروز اشکال برای نرم افزار شرکت ها در هنگام ویروسی شدن کامپیوترهای شخصی ایشان
 • اعمال لحظه ای جدیدترین قوانین و بخشنامه ها در نرم افزار آنلاین
 • عدم امکان صدور بارنامه و یا ثبت راننده بدون استعلام و دریافت کد از سازمان
 • تامین کیفیت و سرعت نرم افزار با استقرار سرور در بهترین دیتاسنتر های ملی
 • سرعت کارکرد بالای نرم افزار تحت وب (بر خلاف وب سایت) به علت استفاده از فناوری های Component Rendering و Single Page System

در مجموع به نظر می رسد ورود فناوری وب اپلیکیشن به حوزه صدور بارنامه بتواند به صورت برد- برد مزایای زیادی را برای سازمان حمل و نقل جاده ای، شرکت های حمل و نقل و شرکت های تولید کننده نرم افزار فراهم نماید؛ و موضوع بسیار مهم دیگر اینکه صدور بارنامه آنلاین که بخشی از طرحهای در دست اجرای سازمان حمل و نقل جاده ای می باشد، می تواند از طریق این ابزار به تحقق نزدیک تر شود.

امید است بتوان با بهره گیری از دانش روز، متخصصین داخلی و برنامه ریزی صحیح، در راستای تحقق هرچه کامل تر و سریعتر  برنامه های توسعه کشور قدم برداریم.

 

 

 

به این مطلب چه امتیازی می دهید؟
5/5
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در email

10 پاسخ

 1. شرکت محترم بارسان

  با سلام، احتراماً به استحضار می¬رساند؛ شرکت ارس هوا بار بین الملل پارسیان (aras air cargo)؛ با داشتن نمایندگی در اکثر کشورهای دنیا و پوشش سراسری حمل و نقل بین المللی و همکاری با شرکت هایی همچون ایران خودرو،سایپا، تراکتورسازی،پمپیران و بسیاری شرکت های تراز اول دیگر در سراسر ایران و تعهد به ارسال سریع و ایمن، خوشنام¬ترین مجموعه خدماتی در زمینه واردات و صادرات کالا از گمرکات، و فرودگاه¬های کشور علی الخصوص گمرک فرودگاه امام خمینی (ره) می¬باشد.
  خدمات شرکت ارس هوا بار بطور خلاصه بشرح ذیل می¬باشد:
   پست سریع هوایی کالا (واردات و صادرات) به تمامی نقاط دنیا
   انجام سرویس¬های حمل مستقیم اکسپرس و کارگو
   حمل داخلی کالا در ایران و سایر کشورها
   ترخیص حرفه¬ای انواع کالا در کمترین زمان
   بسته بندی حرفه ای و تخصصی انواع کالا
   مذاکره خرید و خدمات بازرسی نمودن کالا
   انجام سرویس Door To Door. (انجام تمامی مراحل خرید، حمل، ترخیص و تحویل بین¬المللی کالا)
   حمل کالاهای خطرناک (DNG)
   صادرات و یا واردات از کشورهای تحریم شده با خدمات سوییچ اسناد
   انجام حواله به سراسر دنیا

  این شرکت آمادگی خود در جهت مشاوره رایگان و همکاری تجاری در زمینه های ذیل اعلام می دارد:
   مشاوره رایگان با متخصصین مجرب ما درخصوص انواع شیوه¬های حمل وکاهش هزینه¬مربوطه
   دارای كادر فنی و حرفه ای در امور صادرات، واردات، امور گمركی و ترخیص كالا
   سیستم گزارش روزانه آنلاین و اطلاع¬رسانی به صاحب کالا از نحوه انجام تشریفات ترخیص
   ترخیص سريع کالا و ارائه صورت¬حساب و تسویه نهایی در کمترین زمان ممکن
   مشاورة گمرکي و ارائه خدمات در زمینه حل اختلافات میان گمرک و صاحبان کالا
   کالارساني سريع السیر از کلیة مبادي ورودي، گمرکات به انبار صاحبان کالا و مراکز
  هم¬ اکنون با کارشناسان ما تماس گرفته و از آنها مشاوره لازم را دریافت نماییـد.

  «با ما راه رسیدن به موفقیت در کسب و کار را تجربه نمایید»

 2. سلام درتاریخ۹۹.۲.۱۹ازشوش به ارومیه بار زدم.جهت تمدیدکارت هوشمند1بارنامه کم دارم ولی متاسفانه هنوز این بارنامه در سایت ثبت نشده.تاکارتم راتمدیدکنم.چقدرطول میکشدبیشتراز۵روز?

  1. سامانه بارنامه بر‌خط (ONLINE) وظيفه دريافت اطلاعات بارنامه به عنوان سند حمل بار در سطح كشور را دارد كه بعد از دريافت اطلاعات نسبت به اعتبار‌سنجي آن اقدام نموده و بعد از تائيد اطلاعات براي ارسال‌كننده اطلاعات يك كد رهگيري جهت پيگيري‌هاي آتي ارسال مي‌نمايد. در حال حاضر اين سيستم در اختيار تمامي شركت‌هاي حمل‌و‌نقل قرار گرفته است.
   بطور عادی این همه تأخیر که شما گفتید نباید اتفاق بیفتد. لطفاً از طریق شرکت حمل و نقلی مربوطه یا تماس با واحد شکایات سازمان راهدرای پیگیری کنید

 3. شرکت محترم بارسان

  با سلام، احتراماً به استحضار می¬رساند؛ شرکت ارس هوا بار بین الملل پارسیان (aras air cargo)؛ با داشتن نمایندگی در اکثر کشورهای دنیا و پوشش سراسری حمل و نقل بین المللی و همکاری با شرکت هایی همچون ایران خودرو،سایپا، تراکتورسازی،پمپیران و بسیاری شرکت های تراز اول دیگر در سراسر ایران و تعهد به ارسال سریع و ایمن، خوشنام¬ترین مجموعه خدماتی در زمینه واردات و صادرات کالا از گمرکات، و فرودگاه¬های کشور علی الخصوص گمرک فرودگاه امام خمینی (ره) می¬باشد.
  خدمات شرکت ارس هوا بار بطور خلاصه بشرح ذیل می¬باشد:
   پست سریع هوایی کالا (واردات و صادرات) به تمامی نقاط دنیا
   انجام سرویس¬های حمل مستقیم اکسپرس و کارگو
   حمل داخلی کالا در ایران و سایر کشورها
   ترخیص حرفه¬ای انواع کالا در کمترین زمان
   بسته بندی حرفه ای و تخصصی انواع کالا
   مذاکره خرید و خدمات بازرسی نمودن کالا
   انجام سرویس Door To Door. (انجام تمامی مراحل خرید، حمل، ترخیص و تحویل بین¬المللی کالا)
   حمل کالاهای خطرناک (DNG)
   صادرات و یا واردات از کشورهای تحریم شده با خدمات سوییچ اسناد
   انجام حواله به سراسر دنیا

  این شرکت آمادگی خود در جهت مشاوره رایگان و همکاری تجاری در زمینه های ذیل اعلام می دارد:
   مشاوره رایگان با متخصصین مجرب ما درخصوص انواع شیوه¬های حمل وکاهش هزینه¬مربوطه
   دارای كادر فنی و حرفه ای در امور صادرات، واردات، امور گمركی و ترخیص كالا
   سیستم گزارش روزانه آنلاین و اطلاع¬رسانی به صاحب کالا از نحوه انجام تشریفات ترخیص
   ترخیص سريع کالا و ارائه صورت¬حساب و تسویه نهایی در کمترین زمان ممکن
   مشاورة گمرکي و ارائه خدمات در زمینه حل اختلافات میان گمرک و صاحبان کالا
   کالارساني سريع السیر از کلیة مبادي ورودي، گمرکات به انبار صاحبان کالا و مراکز
  هم¬ اکنون با کارشناسان ما تماس گرفته و از آنها مشاوره لازم را دریافت نماییـد.

  «با ما راه رسیدن به موفقیت در کسب و کار را تجربه نمایید»

 4. شرکت محترم بارسان

  با سلام، احتراماً به استحضار می¬رساند؛ شرکت ارس هوا بار بین الملل پارسیان (aras air cargo)؛ با داشتن نمایندگی در اکثر کشورهای دنیا و پوشش سراسری حمل و نقل بین المللی و همکاری با شرکت هایی همچون ایران خودرو،سایپا، تراکتورسازی،پمپیران و بسیاری شرکت های تراز اول دیگر در سراسر ایران و تعهد به ارسال سریع و ایمن، خوشنام¬ترین مجموعه خدماتی در زمینه واردات و صادرات کالا از گمرکات، و فرودگاه¬های کشور علی الخصوص گمرک فرودگاه امام خمینی (ره) می¬باشد.
  خدمات شرکت ارس هوا بار بطور خلاصه بشرح ذیل می¬باشد:
   پست سریع هوایی کالا (واردات و صادرات) به تمامی نقاط دنیا
   انجام سرویس¬های حمل مستقیم اکسپرس و کارگو
   حمل داخلی کالا در ایران و سایر کشورها
   ترخیص حرفه¬ای انواع کالا در کمترین زمان
   بسته بندی حرفه ای و تخصصی انواع کالا
   مذاکره خرید و خدمات بازرسی نمودن کالا
   انجام سرویس Door To Door. (انجام تمامی مراحل خرید، حمل، ترخیص و تحویل بین¬المللی کالا)
   حمل کالاهای خطرناک (DNG)
   صادرات و یا واردات از کشورهای تحریم شده با خدمات سوییچ اسناد
   انجام حواله به سراسر دنیا

  این شرکت آمادگی خود در جهت مشاوره رایگان و همکاری تجاری در زمینه های ذیل اعلام می دارد:
   مشاوره رایگان با متخصصین مجرب ما درخصوص انواع شیوه¬های حمل وکاهش هزینه¬مربوطه
   دارای كادر فنی و حرفه ای در امور صادرات، واردات، امور گمركی و ترخیص كالا
   سیستم گزارش روزانه آنلاین و اطلاع¬رسانی به صاحب کالا از نحوه انجام تشریفات ترخیص
   ترخیص سريع کالا و ارائه صورت¬حساب و تسویه نهایی در کمترین زمان ممکن
   مشاورة گمرکي و ارائه خدمات در زمینه حل اختلافات میان گمرک و صاحبان کالا
   کالارساني سريع السیر از کلیة مبادي ورودي، گمرکات به انبار صاحبان کالا و مراکز
  هم¬ اکنون با کارشناسان ما تماس گرفته و از آنها مشاوره لازم را دریافت نماییـد.

  «با ما راه رسیدن به موفقیت در کسب و کار را تجربه نمایید»

 5. شرکت محترم بارسان

  با سلام، احتراماً به استحضار می¬رساند؛ شرکت ارس هوا بار بین الملل پارسیان (aras air cargo)؛ با داشتن نمایندگی در اکثر کشورهای دنیا و پوشش سراسری حمل و نقل بین المللی و همکاری با شرکت هایی همچون ایران خودرو،سایپا، تراکتورسازی،پمپیران و بسیاری شرکت های تراز اول دیگر در سراسر ایران و تعهد به ارسال سریع و ایمن، خوشنام¬ترین مجموعه خدماتی در زمینه واردات و صادرات کالا از گمرکات، و فرودگاه¬های کشور علی الخصوص گمرک فرودگاه امام خمینی (ره) می¬باشد.
  خدمات شرکت ارس هوا بار بطور خلاصه بشرح ذیل می¬باشد:
   پست سریع هوایی کالا (واردات و صادرات) به تمامی نقاط دنیا
   انجام سرویس¬های حمل مستقیم اکسپرس و کارگو
   حمل داخلی کالا در ایران و سایر کشورها
   ترخیص حرفه¬ای انواع کالا در کمترین زمان
   بسته بندی حرفه ای و تخصصی انواع کالا
   مذاکره خرید و خدمات بازرسی نمودن کالا
   انجام سرویس Door To Door. (انجام تمامی مراحل خرید، حمل، ترخیص و تحویل بین¬المللی کالا)
   حمل کالاهای خطرناک (DNG)
   صادرات و یا واردات از کشورهای تحریم شده با خدمات سوییچ اسناد
   انجام حواله به سراسر دنیا

  این شرکت آمادگی خود در جهت مشاوره رایگان و همکاری تجاری در زمینه های ذیل اعلام می دارد:
   مشاوره رایگان با متخصصین مجرب ما درخصوص انواع شیوه¬های حمل وکاهش هزینه¬مربوطه
   دارای كادر فنی و حرفه ای در امور صادرات، واردات، امور گمركی و ترخیص كالا
   سیستم گزارش روزانه آنلاین و اطلاع¬رسانی به صاحب کالا از نحوه انجام تشریفات ترخیص
   ترخیص سريع کالا و ارائه صورت¬حساب و تسویه نهایی در کمترین زمان ممکن
   مشاورة گمرکي و ارائه خدمات در زمینه حل اختلافات میان گمرک و صاحبان کالا
   کالارساني سريع السیر از کلیة مبادي ورودي، گمرکات به انبار صاحبان کالا و مراکز
  هم¬ اکنون با کارشناسان ما تماس گرفته و از آنها مشاوره لازم را دریافت نماییـد.

  «با ما راه رسیدن به موفقیت در کسب و کار را تجربه نمایید»

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *