کامیون

گزارش سازمان راهداری از وضعیت ترانزیت

گزارش جدید سازمان راهداری از وضعیت ترانزیت کشور حاکی از  رشد ۲۱ درصدی ترانزیت کالا در ۸ ماهه سال جاری دارد.

به گزارش روابط‌عمومی سازمان راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای، رضا نفیسی مدیرکل دفتر ترانزیت و حمل‌ونقل بین‌المللی این سازمان با اعلام این خبر، افزود: با وجود برخی موضوعات منطقه‌ای که اخیراً باعث توقف ترانزیت ورودی کالا از مرزهای غربی شده بود با پیگیری‌های انجام‌شده از سوی سازمان راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای و سایر دستگاه‌های ذی‌ربط و همچنین تعامل و همکاری بخش خصوصی فعال در حوزه حمل‌ونقل بین‌المللی در کشور به‌ویژه در بخش ترانزیت سوخت، بخشی از آن مرتفع شد.

وی ادامه داد: با این‌حال ترانزیت کالا در مجموع در طی مدت مذکور شاهد رشد ۲۱ درصدی نسبت به مدت مشابه در سال قبل بوده است؛ به‌طوری‌ که از مجموع کالاهای ترانزیت شده، بیش از یک‌میلیون و ۷۷۲ هزار تن مواد نفتی و حدود ۴ میلیون و ۲۸۱ هزار تن را مواد غیرنفتی تشکیل داده‌اند که عمده‌ترین کالاهای عبوری نظیر مازوت، انواع پارچه، قطعات اتومبیل، برنج، گازوئیل، لاستیک و پنبه بوده است.

مدیرکل دفتر ترانزیت و حمل‌ونقل بین‌المللی، افزود: در مدت‌زمان مذکور، از میان مرزهای کشور، بندر شهیدرجایی با ۲ میلیون و ۱۹۴ هزار تن معادل ۲ / ۳۶ درصد فعال‌ترین مرز در زمینهٔ ترانزیت ورود کالا به شمار می‌رود. پس‌از آن مرزهای پرویز خان.

وی در این باره توضیح داده است: با وجود غیرفعال بودن مرز پرویزخان در ماه گذشته با این‌حال به‌واسطه فعالیت قابل‌توجه این مرز در شش‌ماهه ابتدایی سال با ۱۷ درصد و بازرگان با ۱۰.۸ درصد در رده‌های بعدی قرار دارند.

نفیسی بیش‌ترین حجم تردد کامیون‌های حامل بار ترانزیتی را کماکان همانند ماه‌های گذشته سال جاری از مبدأ عراق به مقصد امارات اعلام کرد که عمدتاً به جهت ترانزیت فرآورده‌های نفتی بوده است.

نفیسی ابراز امیدواری کرد با توجه به حادثه ناگوار زلزله در استان کرمانشاه و وابستگی مردم خونگرم این استان مرزی و ترانزیتی کشور به کسب‌وکار پایدار در پایانه‌های مرزی این استان، هرچه زودتر با صلاحدید مسئولان و لحاظ ملاحظات اقتصادی در کنار ملاحظات امنیتی، بار دیگر  فعالیت مرزهای این استان از سر گرفته و روند صعودی ترانزیت برای ماه‌های آتی نیز حفظ شود.

 

 

به این مطلب چه امتیازی می دهید؟
5/5
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در email

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *