نماد سایت باروان

سامانه استعلام رایگان قیمت تن بر کیلومتر

سامانه استعلام رایگان قیمت تن بر کیلومتر

سامانه رسمی استعلام رایگان قیمت تن بر کیلومتر مورد تأیید سازمان راهداری و کانون کامیونداران کل کشور به همت و تلاش متخصصین باروان راه اندازی شد.

یکی از آرزوهای دیرینه قشر زحمت کش رانندگان حمل و نقل جاده ای کشور، حذف روال توافقی و مناقصه ای قیمت گذاری و محاسبه نرخ حمل بار با استفاده از شاخص های علمی و به عبارت دیگر «تن بر کیلومتر» بود. پیرو این درخواست، پروژه ملی تن بر کیلومتر به همت مسئولان سازمان راهداری، کانون کامیونداران کل کشور، متخصصان و نخبگان حمل و نقل کشور و تلاش و دانش فنی متخصصین شرکت ایده آوران ارتباطات فهام ایرانیان به عنوان نماینده ویژه کانون کامیونداران کل کشور، پس از ماهها همکاری مشترک و گروهی در شاخه های تخصصی مختلف، طراحی، تصویب و به مرحله اجرا رسید.

اصطلاح تن بر کیلومتر یعنی محاسبه کرایه جابجایی یک تن بار به ازای یک کیلومتر مسیر با احتساب کلیه هزینه های مشتمل بر آن. هر چند این مفهوم به تازگی فراگیر شده است اما سوابقی بر اجرای تن بر کیلومتر در کشور به همت برخی نخبگان رانندگان و کانون های انجمن های صنفی در ادوار گذشته وجود دارد. اجرای تن بر کیلومتر در سال 1392 در صنایع سیمان و در سال 1390 در شرکت پخش و پالایش نفت نمونه هایی از آن است. ولی ماهیت این طرح جدید، عملیاتی شدن سیستم تن بر کیلومتر برای همه انواع بارگیر در تمامی مسیرها در کشور است که در حال حاضر انجام پذیرفته است.

در راستای دسترس پذیر کردن این خدمت، سامانه رسمی استعلام رایگان قیمت تن بر کیلومتر به صورت وب اپلیکیشن از طریق آدرس (satak.bar1.ir) در دسترس همه جامعه حمل و نقل جاده ای کشور اعم از رانندگان، شرکت های باربری، صاحبان کالا و … قرار گرفته است. این سامانه بر اساس هوشمند سازی فرآیندهای محاسبه حمل بار و با در نظر گرفتن تمامی شاخص ها و فاکتورهای دخیل در حمل بار توسعه یافته تا با دسترسی آسان و سرعت بالا ارزیابی دقیقی را برای نرخ حمل بار ارائه دهد.

هدف از راه‌اندازی سامانه ساتک (سامانه استعلام تن کیلومتر) چیست؟

سامانه استعلام تن کیلومتر که پیشنهاد می شود به اختصار «ساتک» نوشته شود، در راستای ارائه خدمات قیمت دهی حمل بار بر اساس تن بر کیلومتر بصورت رایگان و برای کل کشور راه اندازی گردیده است. این سامانه با دریافت اطلاعات مبدأ یا محل بارگیری و مقصد یا محل تخلیه بار از متقاضی و با تجزیه و تحلیل این اطلاعات در فرمول سازمان راهداری و نیز فرمول مورد توافق کانون کامیونداران کل کشور، نرخ حمل بار را اعلام می کند. رانندگان و صاحبان بار و شرکت های حمل و نقلی می توانند نرخ حمل بار را بر اساس فرمول سازمان راهداری یا فرمول کانون کامیونداران کشور مشاهده نموده و یکی را انتخاب کنند. همچنین این سامانه مجهز به سیستم نظرسنجی درباره قیمت هاست. در صورتی که قیمت های ارائه شده مطلوب متقاضی نبود وی می تواند قیمت کارشناسی مورد نظر خود را پیشنهاد بدهد. ثبت پیشنهادات و نظرات متقاضیان حمل و نقل در این سامانه می تواند به تشخیص هر چه بهتر قیمت دهی کمک کند و باعث این مهم شود که سیستم تن بر کیلومتر بر اساس اطلاعات میدانی و واقعیت های جاری و اعتماد عمومی حمل و نقل کشور اصلاح و ارتقاء یابد و از رویکردهای سلیقه ای اجتناب شود و به مدد خداوند روند تعیین نرخ تن بر کیلومتر علمی تر و با اعتماد بیشتر انجام پذیرد.

گفتنی است مبنای این محاسبه ها تریلر کفی با وزن ۲۲ تن می باشد که در ادامه این طرح می طلبد با همکاری، شرکت های حمل و نقلی، انجمنهای صنفی، تعاونی ها، مدیران و کارشناسان سازمانهای دولتی، رانندگان و فرهیختگان این حوزه هزینه انواع بارگیر در انواع مسیرها نیز محاسبه و قطعی گردد.

از جمله ویژگی های خاص سامانه استعلام تن کیلومتر (ساتک)، مشاهده قیمت شاخص تن بر کیلومتر بصورت لحظه ای برای هر مسیری در کشور است تا بر اساس آن بتوان بهتر برنامه ریزی کرد. در حال حاضر ساتک، مورد تأیید سازمان راهداری کشور، کانون کامیونداران کل کشور و فعالان و نخبگان صنف رانندگان کامیون کشور می باشد و این خود از مهمترین ویژگی های این سامانه می باشد.

لازم به ذکر است این قابلیت به نرم افزار باروان اضافه شده و همه اقشار مختلف حمل و نقل کشور می توانند به سادگی از این سامانه روی گوشی تلفن همراه خود در هر جایی از کشور استفاده کنند.

 

 

خروج از نسخه موبایل