تولید خودروهای تجاری سبک و سنگین در کشور طی فروردین‌ماه امسال و در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته افزایش یافت، افزایشی که ریشه در صعود تیراژ وانت و همچنین تولید کامیون، کامیونت و کشنده دارد. در این بین تنها در بخش تولید اتوبوس شاهد افت بیش از ۱۲ درصدی بوده‌ایم. باروان شرکت هوشمند حمل بار به مشروح این خبر می‌پردازد.
بنابر آمار ارائه‌شده از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت، تا پایان فروردین‌ماه امسال ۴ هزار و ۵۴۷ دستگاه انواع محصول تجاری سبک و سنگین شامل کامیون، کشنده، اتوبوس، مینی‌بوس، ون و وانت توسط تجاری‌سازان خصوصی و همچنین شرکت‌های وابسته به خودروسازان نیمه‌دولتی به تولید رسیده است.
رشد تولید خودروهای سبک و سنگین نسبت به فروردین ۹۹

این آمار از افزایش بیش از ۱۷۴ درصدی تولید تجاری‌ها نسبت به فروردین سال گذشته حکایت دارد. البته باید توجه کرد که سال گذشته خودروسازان تجاری تنها یک هفته در فروردین‌ماه به‌صورت کج‌دار و مریز به تولید مشغول بودند. دلیل آن هم مصوبات ستاد ملی کرونا در ارتباط با تداوم تعطیلات نوروز به مدت یک هفته است. در حالت تفکیکی، در اولین ماه از سال‌جاری ۲۹۶ دستگاه انواع کامیون، کامیونت و کشنده در کشور به تولید رسیده است.

در این بخش، ایران‌خودرویی‌ها آماری ۲۱۳ دستگاهی را به خود اختصاص داده‌اند. این خودروساز در شرایطی این تعداد کامیون، کامیونت و کشنده در خطوط تولید ایران‌خودرویی‌ها در فروردین ماه امسال تکمیل شده که شاهد هستیم طی فروردین‌ماه ۹۹ تولید هیچ کامیون، کامیونت و کشنده‌ای را در خطوط تولید نداشته است. دیگر خودروساز تجاری یعنی سایپا دیزل نیز در فروردین‌ماه ۱۴۰۰ توانسته تولید ۱۱ دستگاه انواع کامیون، کامیونت و کشنده را در خطوط تولید خود تکمیل کند.

سایپایی‌ها نیز مانند دیگر تجاری‌ساز نیمه‌دولتی یعنی ایران‌خودرو دیزل طی فروردین‌ماه سال گذشته هیچ کامیون، کامیونت و کشنده‌ای را تولید نکرده است. باقی تولیدات کامیون، کامیونت و کشنده که معادل ۷۲ دستگاه است، به شرکت‌های خودروساز بخش خصوصی تعلق دارد. در بخش اتوبوس اما کل تولید طی فروردین‌ امسال فقط ۴۳ دستگاه بوده که نسبت به مدت مشابه سال گذشته افت بیش از ۱۲ درصدی را نشان می‌دهد.

تولید مینی‌بوس و میدل‌باس نیز در فروردین ۱۴۰۰ در قیاس با تولید این محصولات در فروردین‌ ۹۹ رشد بیش از ۲۱۴ درصدی را تجربه کرد. فروردین امسال در مجموع ۴۴ دستگاه مینی‌بوس و میدل‌باس در کشور تولید شده است. در حالت تفکیکی، ایران‌خودرویی‌ها در مجموع ۴۰ دستگاه اتوبوس، مینی‌بوس و میدل‌باس تولید کرده‌‌اند که سهم اتوبوس ۳۸ دستگاه بوده و سهم مینی‌بوس و میدل‌باس تنها ۲ دستگاه در بازه زمانی ذکر شده است.

مانند تولید کامیون، کامیونت و کشنده، ایران‌خودرویی‌ها در فروردین‌ سال گذشته هیچ اتوبوس، مینی‌بوس و میدل‌باسی را در خطوط تولید خود نداشتند.

کرونا عامل آمار صفردرصدی تولید خودروها در فروردین ۱۴۰۰

همان طور که اشاره شد ریشه این مساله را باید در تعطیلات یک هفته‌ای که مازاد بر تعطیلات نوروز به دلیل شیوع ویروس کرونا و بر اساس مصوبات ستاد ملی کرونا به اجرا گذاشته شد، جست‌و‌جو کرد. از واحدهای تجاری‌ساز سایپا نیز خبر می‌رسد آنها در فروردین‌ماه امسال حتی یک دستگاه اتوبوس، مینی‌بوس و میدل‌باس نیز تولید نکرده‌اند. با این حساب، باقی‌مانده خودروهای تولیدی در بخش اتوبوس، مینی‌بوس و میدل‌باس سهم شرکت‌های خصوصی است.

در بخش وانت روند تولید مثبت بوده، چه‌آنکه تا پایان فروردین امسال افزایش بیش از ۱۶۴ درصدی در مقایسه با مدت سال گذشته را شاهد هستیم. در مجموع ۴ هزار و ۱۵۷ دستگاه وانت در کشور تا پایان فروردین‌ماه امسال به تولید رسیده که سایپا بیشترین سهم را به‌واسطه وانت‌پراید داشته است. طبق آمار، این شرکت در فروردین‌ماه امسال ۳ هزار و ۴۴۱ دستگاه وانت را به تولید رسانده تا نسبت به مدت مشابه سال گذشته رشد بیش از ۱۸۲ درصدی را تجربه کند.

سایپایی‌ها سال گذشته تولید هزار و ۲۲۰ دستگاه وانت را نهایی کردند. اما ایران‌خودرو در فروردین‌ سال‌جاری هیچ وانتی تولید نکرده است.

این در حالی است که این خودروساز سال گذشته در یک هفته آخر فروردین‌ماه که امکان بازگشایی خطوط تولید خود را به دست آورد توانسته بود تعداد ۱۸۵ دستگاه وانت را در خطوط تولید خود تکمیل کند. در نهایت اما کل تولید ون در فروردین‌ماه امسال ۷ دستگاه بوده که در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته ۷۵ درصد رشد را نشان می‌دهد. تمام این ون‌ها توسط سروش دیزل مبنا تولید شده و دو خودروساز نیمه‌دولتی کشور یعنی ایران‌خودرو و سایپا در بازه زمانی یاد شده هیچ ونی را در خطوط تولید خود ندیدند.

منبع: دنیای اقتصاد

یک پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *