عضو هیأت عامل سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای با تشریح آخرین وضعیت نصب سامانه پایش هوشمند تردد ناوگان جاده‌ای در کامیون ها، امکان ردیابی کالا، کاهش مصرف گازوئیل و ارتقای بهره وری ناوگان را از مزایای این سامانه برشمرد.

به گزارش باروان به نقل از فارس؛ فرامرز مداح  درباره اجرای سامانه سپهتن (سیستم پایش هوشمند تردد ناوگان جاده‌ای) اظهار داشت: نصب سامانه سپهتن در 368 هزار دستگاه ناوگان کامیونی با همکاری سازمان راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای، پلیس راه و وزارت نفت، مصوبه شورای اقتصاد گرفت.

وی افزود: سامانه سپهتن روی ناوگان اتوبوسی از گذشته نصب شده است که در این باره موضوع نگهداری و پشتیبانی این سامانه در 15 هزار دستگاه اتوبوس را هم دنبال می کنیم.

 بازپرداخت سرمایه در سپهتن کامیونی از محل صرفه جویی سوخت است

عضو هیأت عامل سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای اظهار کرد: یکی از اهداف بزرگ این مصوبه، صرفه‌جویی در مصرف سوخت است، محل بازپرداخت سرمایه سرمایه‌گذار در این مصوبه از محل صرفه جویی سوخت ناشی از عدم توقف وسایل نقلیه در پلیس راه است یعنی بازگشت سرمایه سرمایه‌گذار، از این محل خواهد بود.

مداح اظهار داشت: صرفه‌جویی سوختی که ناشی از این موضوع حاصل می‌شود، برای بازپرداخت سرمایه سرمایه گذار استفاده می‌شود.

 بررسی وظایف دستگاه ها بابت اجرای سامانه سپهتن کامیونی

وی درباره آخرین وضعیت پیگیری ها برای اجرای سامانه سپهتن در ناوگان کامیونی، بیان کرد: برای اجرای این سامانه اولین موضوع مصوبه شورای اقتصاد بود که ابتدای امسال ابلاغ شد و قدم بعدی آماده‌سازی اسناد و فرایندهایی است که این پروژه لازم دارد.

عضو هیأت عامل سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای ادامه داد: یکی از فرایندهایی که باید دنبال و بررسی دقیق شود این است که نحوه محاسبه صرفه‌جویی به چه صورت است؛ وظایف دستگاه‌های مختلف در قبال این موضوع بررسی می‌شود، نقش سازمان راهداری و حمل‌ونقل جاده‌‌ای، پلیس راهور، سازمان بهینه‌سازی مصرف سوخت و شرکت پخش فرآورده‌های نفتی و معاونت برنامه‌ریزی وزارت نفت همه مشخص می‌شود.

 اجماع دستگاه های متولی تخصیص سوخت در سامانه سپهتن کامیونی

مداح بیان کرد: این مصوبه کارگروهی‌ برای تخصیص سوخت تعریف کرده است که شامل پلیس راهور، سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای، شرکت بهینه‌سازی مصرف سوخت، شرکت پخش فرآورده‌های نفتی و معاونت برنامه‌ریزی نفت است.

وی افزود: از طرف دیگر بحث تخصیص سوخت، کلا کارگروهی دارد که مصوبه هیأت وزیران در سال 93 را دارد که شامل وزارت کشور، سازمان راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای، شرکت پخش فرآورده‌های نفتی، ستاد مدیریت سوخت و ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز است.

عضو هیأت عامل سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای گفت: یکی از معضلات این بود که دو کارگروه با هم در تضاد بودند که پیشنهاد کردیم هر دو کارگروه با یکدیگر ترکیب شود.

 مناقصه اجرای مصوبه منتظر تأییدات وزارت نفت

مداح اظهار کرد: یکی دیگر از کارهایی که درباره مصوبه مذکور، در حال بررسی و انجام هستیم قرارداد و شرایطی است که باید با پیمانکار داشته باشیم.

وی افزود: همچنین مستندات تعریف روابط چهارجانبه بین سازمان راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای، پلیس راهور، سازمان بهینه‌سازی مصرف سوخت و شرکت پخش فرآورده‌های نفتی آماده شده است.

عضو هیأت عامل سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای اضافه کرد: از سوی دیگر قرارداد بین سازمان راهداری و سرمایه‌گذار هم آماده شده است، همچنین قرارداد بین سرمایه‌گذار و شرکت بهینه‌سازی مصرف سوخت هم آماده است، هر سه این قراردادها، نحوه محاسبه سوخت پس از نصب سامانه سپهتن و نحوه محاسبه صرفه‌جویی سوخت، همه در مرحله‌ای است که باید به وزارت نفت برود آنها تأیید کنند و پس از تأیید و ابلاغ وزارت نفت، آماده است که برای فرآیندهای مناقصه اقدامات بعدی صورت گیرد.

مداح افزود: ما منتظر هستیم که فرایند تصویب در وزارت نفت صورت بگیرد تا به گام بعدی برویم و فعلاً در این مرحله هستیم.

صرفه جویی سوخت و امکان ردیابی کالا در جاده ها با نصب سپهتن کامیونی

عضو هیأت عامل سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای در پاسخ به سؤال خبرنگار فارس مبنی بر اثرات مثبت اجرای سامانه سپهتن در ناوگان برون‌شهری جاده‌ای توضیح داد: یکی از بزرگترین اهداف اجرای این سامانه مدیریت سوخت در کشور است، سوخت (گازوئیل) در کشور ما ارزان و هر لیتر 300 تومان است که معادل 3 سنت دلار است و با قیمت‌های جدید خیلی کمتر از این خواهد شد در حالیکه قیمت گازوئیل 40 سنت است و اختلاف این دو رقم یعنی صرفه‌جویی هر یک لیتر گازوئیل، صرفه‌جویی ارزی خوبی برای کشور خواهد داشت.

وی گفت: اجرای این سامانه سپهتن نوعی ابزار ردیابی هم هست که بعداً سامانه‌های مربوط به جابه‌جایی کالاها را می‌توان روی سامانه سپهتن پیاده کرد و شرکت‌ها را مدیریت کرد تا از هرز رفتن کامیون‌ها جلوگیری شود.

مداح با تشریح دیگر مزایای سامانه سپهتن افزود: همین‌طور بحث کنترل سرعت و عدم عبور از سرعت مجاز نیز مدنظر است؛ از سوی دیگر مسیرهای ناوگان قابل کنترل است، فرض کنید کامیونی که از مقصد A به مقصد B می‌رود باید در مسیر مشخص شده خود حرکت کند.

عضو هیأت عامل سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای با اشاره به اینکه صرفه‌جویی‌های غیرمستقیمی که این مصوبه روی اقتصاد ملی خواهد داشت بسیار زیاد است، گفت: به نظر می‌رسد اجرای این سامانه مدتی به طول بینجامد اما در حال اجرای برنامه‌ها و فرایندها و آماده‌سازی مقدمات در این حوزه هستیم.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *