مقرر شده است در صورت بروز مشکل انباشت کامیون های حامل مواد خطرناک ، گمرکات مرزی با هماهنگی و استفاده از ظرفیت مقامات استانی با انجام ملاقات های مرزی فوق العاده نسبت به رفع مشکل پذیرش کالاهای اشتعال زا توسط کشور مقابل اقدامات مربوطه را انجام دهند .

با توجه به عدم پذیرش محموله های صادراتی اشتعال زا و فرآورده های نفتی در گمرکات برخی کشورهای مقابل که منجر به انباشت کامیون ها در گمرکات مرزی شده است ، گمرک ایران (دفتر صادرات) صبح روز گذشته طی بخش نامه ای به گمرکات اجرایی ، موارد اقدامی و  احتیاطی  را ابلاغ کرد. باروان اپلیکیشن حمل بار آنلاین به گزارش این خبر می‌پردازد.

استقرار تجهیزات آتش نشانی در صورت انباشت محموله‌های خطرناک

سید روح اله لطیفی، سخنگوی گمرک اظهار داشت : در این بخشنامه از مدیران گمرکات اجرایی خواسته شده است ضمن رصد این کالاها به صورت روزانه ، در صورت انباشت محموله های خطرناک و اشتعال زا با قید فوریت به مراجع تحویل گیرنده کالا برای اتخاذ تمهیدات لازم مانند استقرار نیرو و تجهیزات آتش نشانی و امکانات استاندارد ایمنی و امنیتی ، برای نگهداری این گونه از کالاها در انبارها ، محوطه ها و سایر اماکن گمرکی با لحاظ پیش بینی های لازم اعلام شود. در مجله تخصصی باروان، اپلیکیشن اعلام بار سراسری جدیدترین اخبار حوزه‌ی حمل‌و‌نقل جاده‌ای را پیگیری کنید.

 

صاحبان کالا در شرایط بحرانی نسبت به تعیین تکلیف کامیون ها اقدام کنند

وی افزود: به موازات انجام موارد فوق، مراتب نیز به مقامات و مسئولین مربوطه محلی و استانی اعم از استانداران، فرمانداران، مدیریت های بحران و مقام قضایی منعکس و به طور مستمر موضوع پیگیری شود. گمرکات اجرایی موظف شدند تا موضوع را در اسرع وقت به صاحبان کالا اعلام کنند تا اقدامات لازم برای تعیین تکلیف کامیون حامل مواد اشتعال زا و خطرناک و در صورت لزوم تغییر مرز خروج با هماهنگی گمرکات مبدا صورت پذیرد.

گمرکات مبدا، صادرات خود را مدیریت کنند

دبیر شورای اطلاع رسانی گمرک توضیح داد : در صورت انباشت این کالاها در مرزهای خروجی و اعلام موضوع از سوی گمرک مرزی به سایر گمرکات، گمرکات مبدأ صادرات به صادر کنندگان ذیربط اعلام کنند با توجه به اینکه امکانات موجود در واحدهای تولید اقلام اشاره شده بسیار مناسب تر از امکانات موجود در گمرکات مرزی است ، تا رفع مشکل، صادرات خود را به نحوی مدیریت کنند تا از ازدحام کالاهای خطرآفرین و آتش زا در اماکن گمرکی جلوگیری شود . ضمن اینکه گمرکات مبدأ صادرات در صورت اعلام گمرکات مرزی برای ارسال محموله های مشابه بعدی ، با هماهنگی گمرک مرزی مربوطه اقدام کنند .

بالاترین مقام هر گمرک مسئول حسن اجرای مفاد

لطیفی گفت : مقرر شده است در صورت بروز مشکل انباشت کامیون های حامل مواد خطرناک ، گمرکات مرزی با هماهنگی و استفاده از ظرفیت مقامات استانی با انجام ملاقات های مرزی فوق العاده نسبت به رفع مشکل پذیرش کالاهای اشتعال زا توسط کشور مقابل اقدامات مربوطه را انجام دهند. در این بخشنامه همکاری جدی گمرکات داخلی با گمرکات مرزی مورد تاکید بوده و مسئولیت حسن اجرای مفاد این بخشنامه به بالاترین مقام هر گمرک سپرده شده است.

منبع: وزارت راه و شهرسازی

 

3 پاسخ

    1. سلام و عرض ارادت خدمت شما، ممنون از حسن توجهتون، همراهی شما باعث دلگرمی ماست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *