حواله لاستیک

تایرهای سنگین وارداتی با ارز نیمایی در بلاتکلیفی صدور حواله راهداری

به رغم تصویب کارگروه تنظیم بازار و حذف الزام صدور حواله راهداری برای توزیع و فروش تایرهای سنگینی که با ارز نیمایی به کشور وارد شده اند، تجار و توزیع کنندگان به دلیل الزام صدور حواله از سوی سازمان راهداری، امکان فروش کالاهای خود را ندارند.

به گزارش باروان به نقل از پارس تایر، کارگروه تنظیم بازار در آخرین مصوبه خود کارخانه های تولیدی، وارد کنندگان تایر به ویژه نمایندگان توزیع و خرده فروشی را به ثبت اطلاعات تولید، واردات و فروش تایرهای سبک و سنگین که با ارز نیمایی تولید و وارد شده اند مکلف کرد و الزام حواله سازمان راهداری و حمل ونقل جاده ای و یا سایر مراجع را از عرضه این تایرها در بین مصرف کنندگان برداشت.

با این حال گزارش های رسیده حاکی از سردرگمی برخی تجار و توزیع کنندگان تایرهایی است که با وجود ثبت سفارش با ارز دولتی اما با تصمیم دولت مابه التفاوت قیمتی بین نرخ ارز دولتی و نیمایی را پرداخت کرده اند اما کالاهایشان در انبارها خاک می خورد. بنا بر گزارش های غیررسمی حدود 900 هزار حلقه تایر سنگین که پیش از این نزدیک به 6 ماه منتظر دریافت ارز دولتی برای ترخیص بودند حالا با ارز نیمایی ترخیص شده اند یا در حال ترخیص و رسیدن به انبارها هستند. اما برخی ناهماهنگی ها باعث شده است توزیع کنندگان این کالاها امکان فروش آنها را بدون صدور حواله راهداری نداشته باشند.

این بخش از تایرها جدا از کالاهایی هستند که سال گذشته با دریافت ارز دولتی وارد کشور شده اند و همه توزیع کنندگان و تجار ملزم به فروش آنها به شرط صدور حواله از سوی سازمان راهداری هستند. این در حالی است که پیش از این 40 نفر از توزیع کنندگان عمده تایرهای سنگین وارداتی و تولید داخل در پی عدم صدور حواله راهداری و خواب سرمایه خود، مراتب گلایه خود را به وزارت صنعت معدن و تجارت اعلام کرده بودند.

در چنین شرایطی که برخی توزیع کنندگان به دلیل متضرر شدن از عدم صدور حواله های راهداری برای توزیع تایرهای واردشده با ارز دولتی، توزیع و فروش را متوقف کرده اند، آزاد شدن فروش تایرهای سنگین واردشده با ارز نیمایی می تواند بازار را به تعادل برساند و عرضه و فروش تایرهای قدیمی تر را که با ارز رسمی به کشور آمده اند، سرعت ببخشد.

اتفاقی که اگر رخ ندهد باعث میشود تاریخ مصرف تایرهای واردشده با ارز دولتی منقضی و بخشی از سرمایه های ملی دچار خسران شود

 

 

به این مطلب چه امتیازی می دهید؟
5/5
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در email

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *