ضدعفونی کردن رانندگان کامیون

راه اندازی تونل‌های ضدعفونی کننده ۲۰ متری کامیون در مرزهای کشور

حدود ۲ماه است که ۶۸۵ واگن در مرز سرخس متوقف است و امیدواریم هماهنگی‌ها و تمهیدات به گونه‌ای انجام شود که بیش از این شاهد توقف واگن‌ها و بار تجار و بازرگانان در این منطقه نباشیم . همچنین حدود ۲ ماه است ۵ کامیون ایرانی در مرز ازبکستان با ترکمنستان متوقف مانده اند و از شما انتظار داریم هماهنگی‌های لازم را برای عبور این کامیون‌ها انجام دهید .

به گزارش باروان به نقل از  پرتال حمل و نقل ، وزیر راه و شهرسازی در نشست سه جانبه ویدیو کنفرانس بررسی همکاری های حمل و نقل و ترانزیت جمهوری اسلامی ایران – ترکمنستان و ازبکستان از انجام کامل پروتکل های بهداشتی در پایانه های مرزی کشور به منظور جلوگیری از کوید ۱۹ خبر داد .

محمد اسلامی در این نشست سه جانبه گفت : خوشحالم بعد از تماس های تلفنی‌مقامات سه کشور ، امروز این توفیق را داریم که کنفرانس خود را برای توسعه روابط در حوزه حمل و نقل و ترانزیت بر گزار کنیم . همه ما شاهد بودیم که ویروس کرونا  همه جهان را گرفتار و باعث شد انجام مناسبات به طریق دیگری انجام شود .

اسلامی با اشاره به این که در ایران از بدو پیداش این ویروس نسبت به تشکیل ستاد ملی مبارزه با کرونا در نهاد ریاست جمهوری اقدام شد ، گفت : این ستاد ملی با ریاست شخص رییس جمهوری از آغاز به کار  تا اکنون  با تشکیل کمیته های تخصصی گوناگون به  پایش شرایط و اتخاذ تصمیمات ویژه برای مقابله با کرونا و برگرداندن کشور به شرایط عادی و ادامه  تولید پرداخته است . امروز گزارشات سازمان بهداشت درمان جهانی نشان می دهد که نظام درمانی ایران یکی از بهترین عملکردها را در روند کنترل و درمان ویروس کرونا داشته که ناشی از از اتخاد تصمیمات و سیاست‌های تخصصی در این حوزه است . ما از روز نخست بر اساس پروتکل های بهداشتی فعالیت ها را ادامه دادیم و  تمام حوزه‌های ترانزیتی ، جاده ای ، هوایی و دریایی را ملزم به رعایت این پروتکل‌ها کردیم . اکنون این پروتکل‌ها در ۲۴ پایانه مرزی مورد اجرا قرار می گیرد .

وزیر راه و شهرسازی گفت : بر این اساس این پروتکل‌ها ضدعفونی محیط و کالاهایی که از مبادی خروجی و ورودی تردد می کنند ، انجام می شود و رانندگان ترانزیت در مرزها توسط کادر پزشکی کنترل می شوند. خدا را شاکریم که اقدامات کنترلی باعث شد که شکست ضوابط نداشته باشیم و این اقدامات به شکل مداوم در حال انجام است .

وزیر با تاکید بر این که از صحت انجام ضدعفونی ها کسب اطمینان کنیم ، تصریح کرد : تعاملات چندجانبه و ترانزیت با کشورهای همسایه و  نیز با کشورهای اقیانوس هند و اروپا و بالعکس نیازمند همکاری و شیوه نامه هایی است که منجر به وحدت رویه و افزایش حجم تعاملات بین دو کشور شود .

اسلامی خطاب به همتایان ترکمنستانی و ازبکستانی خود گفت : همیشه آماده بودیم و هستیم که برای هماهنگی  گسترش شیوه های مشترک برای تسهیل تجارت با شما به توافق برسیم . امروز در این نشست مقامات  گمرکی ، بهداشتی و وزارت خارجه حضور  دارند و  و آمادگی دارند هماهنگی‌های لازم  را به گونه ای انجام دهند که موجب رشد تبادلات تجاری بین ما شود .

اسلامی با اشاره به انجام تست کوید ۱۹ از رانندگان گفت : ما این کار را انجام می دهیم و باید توسط شما هم انجام شود و کسانی که در مرزها تردد می کنند ، سرتیکفیت کوید ۱۹ را داشته باشند تا اطمینان ۱۰۰ درصدی از سلامت رانندگان داشته باشیم . تجار و بازرگانان و شرکتهای حمل و نقل ما همه خود را ملزم به رعایت این پروتکل‌ها می دانند و آنها را انجام می‌دهند تا تجارت را شتاب دهند و فعالیت‌ها از سر گرفته شود .

وزیر راه و شهرسازی در این نشست از وزیر حمل و نقل ترکمنستان خواست تا هر چه زودتر مشکل ۶۸۵ واگن و نیز ۵ کامیون ایرانی را که حدود ۲ ماه است در مرز سرخس متوقف شده اند حل کند .

اسلامی در این ویدئو کنفرانس از راه اندازی تونل‌های ۲۰ متری ضدعفونی کننده تا ۱۰ روز آینده بر اساس پروتکل‌های تعین شده توسط وزارت بهداشت در مرزها خبر داد و گفت : حدود ۲ماه است که ۶۸۵ واگن در مرز سرخس متوقف است و امیدواریم هماهنگی‌ها و تمهیدات به گونه‌ای انجام شود که بیش از این شاهد توقف واگن‌ها و بار تجار و بازرگانان در این منطقه نباشیم . همچنین حدود ۲ ماه است ۵ کامیون ایرانی در مرز ازبکستان با ترکمنستان متوقف مانده اند و از شما انتظار داریم هماهنگی‌های لازم را برای عبور این کامیون‌ها انجام دهید .

 این عضو کابینه دوازدهم در ادامه گفت : در راستای تسهیل تجارت نیز  گمرک ایران با گمرک ترکمنستان توافقنامه تبادل الکترونیکی را امضا کرده اند و این آمادگی را داریم با ازبکستان نیز این توافقنامه را مبادله کنیم.هر چه بیشتر بتوانیم نسبت به اتخاذ رویه‌های مشترک، الکترونیکی کردن امور و تبادل اطلاعات زودهنگام اقدام کنیم، عملیات مرزی و میزان توقف در مرزها به مرور زمان کاهش پیدا می کند .

اسلامی با اشاره به این که امضای تعهد مشترک تجاری بین سه کشور از ضروریات محسوب می شود ، گفت : امضای چنین تعهدنامه‌ای باعث تسریع در تجارت می شود .

او در پاسخ به درخواست الیار غنی اف وزیر حمل و نقل ازبکستان مبنی بر برقراری ارتباط مسولان ریلی دو کشور گفت : دستورات لازم در این زمینه داده می شود تا هر چه زودتر مشابه چنین کنفرانسی را مسئولان ریلی برگزار کنند و بتوانیم به سمت رویه‌ها و تعرفه‌های مشترک برویم .

اسلامی همچنین بیان کرد: همچنین با توجه به توافق ما با دولت ترکمنستان ، از ۲ روز آینده کار جمع آوری پل قدیمی سرخس را شروع خواهیم کرد و از شما می خواهم که خطاب به مقام‌های مستقر در پایانه سرخس دستورات لازم را برای همکاری با ماشین‌های پیمانکار برای جمع آوری مصالح که در داخل خاک ترکمنستان قرار دارند ، صادر کنید . این همکاری باعث می شود حداکثر ظرف ۱۰ روز از تاریخ شروع عملیات بتوانیم پل قدیم را جمع آوری کرده و برای افتتاح پل جدید آماده شویم .

 
 
به این مطلب چه امتیازی می دهید؟
5/5
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در email

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *