حمل و نقل هوشمند توسعه می‌یابد

وزیر راه و شهرسازی بر توسعه حمل و نقل هوشمند تاکید کرد و از فراهم شدن و تکمیل زیرساخت‌ها برای همکاری وزارت راه با پلیس به منظور ارتقای ایمنی جاده ها خبر داد.

به گزارش باروان به نقل از وزارت راه و شهرسازی، محمد اسلامی وزیر راه و شهرسازی در مراسم امضای تفاهم نامه همکاری بین وزارت راه و شهرسازی با نیروی انتظامی به منظور ارتقای ایمنی و ساماندهی عبور و مرور جاده‌ای، بر تعامل پیوسته و پایدار وزارت راه و شهرسازی در ساماندهی عبور و مرور جاده‌ای با پلیس و نیروی انتظامی تاکید کرد و گفت:  بخش مهمی از ماموریت های وزارت راه و شهرسازی به شکل ممتد به زندگی مردم متصل بوده است که این نقش با کارآمدی می تواند به بهبود کیفیت زندگی مردم منجر شود.

 تاکید دولت بر توسعه حمل و نقل هوشمند

وزیر راه و شهرسازی تاکید کرد: توسعه حمل و نقل هوشمند مورد تاکید دولت است که به همین منظور نیز وزارت راه و شهرسازی در صدد برآمده است تا با توسعه و ایجاد قابلیت‌های جدید در حمل‌و‌نقل، توسعه بار و تردد را مدیریت کند و اینکار را با بهینه سازی مصرف سوخت و ایجاد سامانه های استاندارد، ارتقای ایمنی و کارآیی دنبال می‌کند.

عضو کابینه دولت تدبیر و امید بر آموزش های همگانی و ضرورت تغییر در برخی از رفتارهای اجتماعی در حمل‌و‌نقل تاکید کرد و توضیح داد: فرهنگ سازی در خصوص حمل‌و‌نقل جاده‌ای با تعاملی که بین وزارت راه و شهرسازی و پلیس ایجاد می‌شود و به جامعه تسری خواهد یافت، زمینه‌ای را فراهم می‌کند تا رفت و آمدهای روان و ایمن در جاده‌ها برقرار شود.

اسلامی وضع مقررات جدید در حمل‌ونقل و انجام تعهدات وزارت راه و نیروی انتظامی را در راستای حفظ جان و مال مردم، رویکردی ضروری برشمرد و گفت: وضع مقررات جدید و انجام تعهدات برای ارتقای ایمنی در جاده ها، مستلزم ایجاد زیرساخت ها و مبادله اطلاعات است که در این زمینه اقدامات مناسب در دست انجام است.

اسلامی مبادله اطلاعات حمل و نقل جاده‌ای را از سوی وزارت راه و شهرسازی با ناجا، در خصوص کنترل قاچاق کالا و ارز موثر دانست و گفت: وزارت راه و شهرسازی تکالیف قانونی خود را در این بخش تا پایان سال ۹۸ به سرانجام رساند. قاچاق کالا و ارز آفت بزرگی برای اقتصاد کشور است که میتواند با تعامل بیشتر و ارتقای سیستم و هوشمندسازی، کنترل شود. وزارت راه و شهرسازی در این زمینه هزینه های هنگفتی کرده است و هم اکنون این خرسندی وجود دارد که سامانه های هوشمند کنترل حمل و نقل جاده ای فعال است.

وی با اشاره به اینکه روند رو به کاهش تصادفات جاده ای روند مثبتی است و جای خوشحالی دارد، تاکید کرد: اقدامات در خصوص هوشمندسازی کنترل حمل و نقل جاده ای در کاهش تصادفات موثر بوده اما کافی نبوده است و همچنان باید این روند کاهش تصادفات جاده ای ادامه یابد.

عضو کابینه دولت دوازدهم بر شناسایی رانندگانی که رفتارهای پرخطری دارند تاکید کرد و افزود: در تلاش هستیم تا اتوبان تهران- شمال را به اولین اتوبان هوشمند کشور مبدل کنیم. در این اتوبان، رانندگانی که رفتارهای پرخطر در حین رانندگی دارند، شناسایی خواهند شد.

وزیر راه و شهرسازی با یادآوری اینکه زمان زیادی صرف شد تا سیستم پرداخت الکترونیکی عوارض ایجاد شود، گفت: نیاز است تا تضمین هایی در این خصوص ایجاد شود. شاهد بودیم که سیستم پرداخت الکترونیکی عوارض در چهار اتوبان به صورت آزمایشی راه‌اندازی شد و با راه اندازی این سیستم، حقوق مردم تا حد زیادی تحقق پیدا کرد و در عین حال در زمان و هزینه سوخت، صرفه‌جویی شد.

اسلامی بر تحقق حقوق دولت در راه اندازی سیستم پرداخت الکترونیکی عوارض نیز تاکید کرد و خاطرنشان کرد: تفاهم نامه مشترکی که با نیروی انتظامی به امضا رسیده است اقدامی مشترک است تا وصول مطالبات شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل و نقل، سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای به عنوان زیرمجموعه وزارت راه و شهرسازی و دولت و همچنین نیروی انتظامی تامین شود.

وی اظهار امیدواری کرد تا سرمایه گذاران بیشتری به سیستم الکترونیکی پرداخت عوارض ملحق شوند. زیرا در اجرای این طرح هم حفاظت از محیط زیست و هم ایمنی حمل و نقل جاده ای تامین خواهد شد.

به گفته اسلامی، در تفاهم نامه مشترک وزارت راه و شهرسازی با ناجا، منافع ملی، منافع مردم و منافع دولت تامین می شود.

هوشمندسازی حمل و نقل جاده ای

مطالب مرتبط :

 
 
 
به این مطلب چه امتیازی می دهید؟
5/5
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در email

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *