در خانه تکانی بزرگ بنگاهی در دایملر ‌ای جی (کمپانی مادر مرسدس بنز) دوباره دایملر به مرسدس بنز تغییر نام خواهد داد. به گزارش باروان به نقل از  دنیای اقتصاد، این اقدام در مرسدس بنز را حرکتی در جهت بهینه‌سازی بازدهی ارزیابی کرده‌اند. تغییر نام و جدا شدن دایملر تراک از مرسدس بنز در تا‌بستان پیش رو در مجمع سهامداران نهایی می‌شود. بله. اشتباه چاپی نیست. دوباره قرار است «دایملر ‌ای جی» به «مرسدس بنز» تغییر نام پیدا کند و این فقط تغییر نام نیست؛ چون در مرسدس بنز تغییرات راهبردی مهم بنگاهی در راه است. مهم‌ترین موضوع در این راهبرد نیز تمرکز روی آلایندگی صفر و آینده این کمپانی است که سمت و سوی آن نرم افزار محور شدن این غول خودروسازی پرتجمل است. اعضای هیات ناظر و اعضای هیات‌مدیره این شرکت توافق کرده‌اند که برنامه جدید این شرکت و سوا شدن دایملر تراک [بخش تولید کامیون بنز] را مورد ارزیابی قرار دهند.

اولا کالنیوس رئیس هیات‌مدیره دایملر و مرسدس بنز می‌گوید: «خودروهای سواری و ون مرسدس بنز از کسب‌وکار اتوبوس و کامیون دایملر به‌طور کامل جدا است و مخصوصا مشتریان کاملا متفاوت هستند و در نتیجه مسیر‌های فناوری و نیازهایشان به سرمایه‌گذاری کاملا با هم فرق دارند. هر دو کمپانی در صنایعی فعالیت دارند که با تغییرات بنیادی، ساختاری و فنی روبه‌رو هستند.» گذشته از بحث‌های واژه‌ای، این اقدام اجازه حرکت به سمت توسعه فناوری دوستدار محیط زیست را در بخش اتوبوس و کامیون فراهم می‌کند. البته تغییرات بنیادی شامل حال خودروهای سواری هم می‌شود.

دایملر تراک یا بخش کامیون‌سازی دایملر از همین حالا هم چشم‌اندازهای آینده خود را ترسیم کرده و وزن زیادی را برای تحقیقات در باتری‌های وسایل نقلیه برقی، کامیون‌های هیدروژنی (پیل سوختی) و خودران‌ها [خودروهای بدون نیاز به راننده] قرار داده است. البته استفاده از واژه خودران این روزها کمی حساسیت‌زا است و اصرار وجود دارد که هنوز بشر به توانایی خودران نرسیده و با آن فاصله زیادی دارد؛ با این حال نمی‌توان پیشرفت‌های خیره‌کننده سال‌های اخیر را نادیده گرفت. با این حال، این اقدام مرسدس بنز، قابل درک است؛ بخش خودروهای سواری مرسدس بنز و وسایل نقلیه سنگین دایملر دو پایگاه مختلف مشتری را هدف قرار داده‌اند و همین حالا هم دایملر تراک به بزرگ‌ترین تولیدکننده کامیون و تریلر در اروپا، آمریکای شمالی، آسیا و اکثر نقاط روی سیاره زمین تبدیل شده است. کالنیوس می‌گوید: «ما متقاعد شده‌ایم که حاکمیت و مدیریت مستقل در دایملر تراک و سوا شدن از بخش سواری مرسدس بنز به هر دو کمک می‌کند که به عملیات خودشان سرعت ببخشند، با بلندپروازی سرمایه‌گذاری بیشتر انجام دهند و رشد و تعامل را هدف قرار داده و چابک‌تر و رقابتی‌تر شوند.» برای آنکه همه چیز جنبه عملی پیدا کند، تصمیم آخر باید توسط سهامداران دایملر در نشست مجمع سهامداران در فصل سوم ۲۰۲۱ نهایی شود. تا‌ آن زمان این گروه خودروسازی به فعالیت خود همچنان ادامه خواهند داد.

2 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *