مصاحبه اصفهن زیبا با دکتر صابر فاضل

مصاحبه روزنامه دنیای اقتصاد با دکتر فاضل مدیر عامل باروان

به گزارش باروان به نقل از دنیای اقتصاد، صابر فاضل/ مدیرعامل سامانه هوشمند باروان: سهم حمل‌ونقل جاده‌ای کشور در مقایسه با دیگر شیوه‌‌های حمل‌ونقل کالا بیش از ۹۰ درصد است و بیش از ۴۰۰۰ شرکت حمل‌ونقل و ۳۵۹ هزار کامیون فعال وجود دارد. از هر ۱۰ کامیون ۹ عدد آن در مالکیت فردی است، این شرایط باعث می‌شود که پیدا کردن بار برگشت برای کامیون‌ها بسیار سخت و زمانبر باشد و درنتیجه باعث می‌شود تعداد زیادی از کامیون‌ها خالی به مبدا بازگردند. برای عبور از این مشکلات باید از ابتکارات ملی استفاده شود. نظام مدیریت حمل‌ونقل بار از شرکت محوری به دولت محور بدل شده و سپس رها شده است، از این‌رو دولت نیازمند یک استراتژی جدید است. این استراتژی جدید، استراتژی حمل‌ونقل بازارگاه محور یا به عبارت دقیق‌تر حمایت و توسعه بازارگاه‌‏های الکترونیکی بار است و ملاحظات ۶ شاخص توانمندساز را در خود دارد که به شرح زیر است: ۱- بهبود گردش کار، ۲- استفاده حداکثری از IT و ۳- توجه به انگیزه ذی‌نفعان،‌ ۴- استفاده بهینه از سرمایه‌های حمل‌ونقلی (ناوگان، زیرساخت‌ها،‌ نیروی انسانی و شرکت‌ها)، ۵- همسویی با سیاست‌های دولت ۶- اتکای بخش‌خصوصی.
 

بازارگاه‌های الکترونیکی حمل‌ونقل، اطلاعات محموله‌‌ها را از طریق موبایل و اینترنت در دسترس شرکت‌های حمل‌ونقل و کامیون‌داران قرار می‌‌دهد و آنان را در یافتن بار برگشت یاری می‌رساند تا با زمان‌‌بندی بهتر و کاهش زمان یافتن بار مناسب بتوانند از کامیون‌‌های خود بهتر استفاده کنند. از سوی دیگر با کاهش زمان و تسهیل انجام تعاملات و معاملات، انتظار صاحبان کالا را برای حمل محموله‌‌های آماده خود کاهش ‌دهند. فرآیندهای فعلی تخصیص بار به کامیون که مبتنی بر نوبت‌دهی و تعرفه است را به رزرو، ارائه پیشنهاد بارهای برگشتی، تسهیل و تسریع روند اعلام تا حمل بار و… که همه موارد فوق در نهایت در شفافیت هزینه حمل موثر (از طریق از بین رفتن هزینه‌های پنهان مانند اخذ کمیسیون‌های نامتعارف) و در عین حال درآمد کامیون‌داران را افزایش می‌دهد. در بازارگاه‌های الکترونیکی، کاربران به یکدیگر امتیاز می‌دهند، امتیازدهی محیط ارزیابی مستمر را ایجاد می‌‌کند و باعث تشویق اعضا به تعهد به کیفیت بهتر خدمات شده و با نشان دادن عملکرد واقعی اعضا ریسک‌های موجود در معامله را کاهش می‌دهد.

بازارگاه‌های دیجیتالی ابزاری برای افزایش راندمان حمل‌ونقل کشور

در همین راستا، سامانه هوشمند حمل‌ونقل باروان را راه‌اندازی کرده‌ایم. در این سامانه مشتری یا کاربر بار خـود را به نزدیک‌ترین و مجهزترین کامیون یا تریلر ثبت‌شده در سامانه باروان معرفی می‌کند. سامانه و سرویس هوشمند باروان با سایر خدمات حمل‌ونقل موجود، متمایز است. این سامانه همه گزینه‌های مطلوب اقتصادی و ایمنی را برای بار و کامیون در اختیارمصرف‌کنندگان قرار می‌دهد. در حقیقت ERP حوزه حمل‌ونقل هستیم. اتوماسیون کامل فرآیند حمل بار از نقطه اعلام بار، رصدبار، صدور سند حمل از بستر نرم‌افزاری تا حسابداری از بستر این بازارگاه دیجیتالی انجام می‌شود. قرار است فورواردر صنعت حمل‌ونقل باشیم. در بازارگاه مسوولیت حمل‌ونقل همچنان به عهده شرکت‌های حمل‌ونقل است. سامانه باروان اولین دارنده نرم‌افزار صدور بارنامه آنلاین است که زیرنظر سازمان راهداری صادر خواهد شد. این سامانه تقریبا یکسال است که فعال شده و در قیمت‌گذاری بار انواع جزئیات شامل نوع بسته‌بندی، روز بارگیری، وزن بار و نوع بار تاثیرگذار بوده و براساس تن-کیلومتر محاسبه می‌شود. بستر صدور حواله الکترونیک کاملا آماده است و عزم سازمان راهداری بر این است که این موضوع زودتر اجرایی شود. به راحتی با این ابزار می‌توانیم بارهای سراسر کشور را ببینیم و راننده می‌تواند بار موردنظر خود را به مقاصد موردنظر انتخاب کند. درحال‌حاضر ۷ هزار و ۸۰۰ راننده فعال در این بازارگاه داریم. شرکت‌های حمل‌ونقلی می‌توانند از این ابزار برای گسترش بازار خود استفاده کنند. نزدیک به ۳۰ میلیون بارنامه در طول سال در کشور صادر می‌شود که حدود ۴۰ تا ۴۵ درصد فرار بارنامه‌ای در کشور داریم که با این بازارگاه می‌توان از آنها جلوگیری کرد.

با همکاری معاونت علمی و فناوری ریاست‌جمهوری قصد داریم نقش بازارگاه‌ها را در صنعت حمل‌ونقل پررنگ‌تر کنیم و سعی داریم ابزاری برای افزایش راندمان حمل‌ونقل کشور باشیم. برای فرهنگ‌سازی این موضوع از تدوین کارگاه‌های آموزشی در کانون کامیون‌داران شروع کردیم و اولین مسابقه رالی خانوادگی خودروهای سنگین کشور را در کرج برگزار کردیم. تمامی موارد شامل سنجش راننده، تعیین اصالت بار و بارنامه بر پایه درگاه‌های الکترونیکی سازمان راهداری انجام می‌شود. با همکاری سازمان راهداری و معاونت علمی فناوری ریاست‌جمهوری تشکیل حواله الکترونیک واحد از بستر بازارگاه‌ها به‌زودی به‌صورت واحد اتفاق خواهد افتاد. صاحبان و منابع مالک بار کلان شامل کارخانجات سیمان، فولاد، پتروشیمی و… به‌شدت به‌دنبال مدرن و صنعتی کردن حمل‌ونقل کالاهای خود و افزایش بهره‌وری آن هستند و مدیریت سالن بار حمل‌ونقل مجازی به‌شدت باعث تحول صنعت حمل‌ونقل در سال‌های آینده خواهد شد.

لینک مطلب در روزنامه دنیای اقتصاد:
 
به این مطلب چه امتیازی می دهید؟
5/5
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در email

یک پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *