با اتمام موجودی لاستیک‌های سنگین وارداتی با ارز ۴۲۰۰ تومانی و لغو صدور حواله خرید لاستیک از سوی سازمان راهداری، رانندگان از افزایش قیمت این کالای استراتژیک در صنعت حمل و نقل خبر می‌دهند. دبیر کانون کامیون‌داران در مورد شرایط فعلی بازار تولید و عرضه لاستیک صحبت کرد. باروان شرکت هوشمند حمل بار به مشروح این خبر می‌پردازد.

احمد کریمی درباره توقف عرضه و توزیع لاستیک سنگین دولتی از سوی سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای گفت: «ما از ابتدا هم با اصل این موضوع که لاستیک سنگین از زمره دریافت ارز دولتی خارج شود مخالف بودیم.»

متعادل سازی نرخ لاستیک با ارز ترجیحی

وی افزود:« البته دولت معتقد است نباید برای هیچ کالایی ارز دولتی و ترجیحی در نظر گرفت و این موضوع مشکلاتی برای اقتصاد کشور در پی دارد. زمانی که لاستیک با ارز ترجیحی در بازار توزیع می‌شد، نرخ لاستیک را متعادل نگه داشته بود. به محض اینکه اعلام شد ارز ترجیحی از لاستیک سنگین حذف شده و با ارز نیمایی امکان واردات آن هست، قیمت لاستیک ۲۵ درصد افزایش یافت.»

دبیر کانون کامیون‌داران خاطرنشان کرد: «هیچ گونه نظارتی در بازار توزیع لاستیک نیست چه لاستیک‌های وارداتی و چه تولید داخل؛ ما الان نمی‌دانیم فرمول قیمت‌گذاری لاستیک سنگین به چه صورت است؛ این در حالی است که بر اساس محاسبات ما، لاستیک‌های سنگین می‌توانند با نرخ‌های بسیار مناسب‌تری در اختیار رانندگان قرار گیرند؛ ولی به محض اینکه توزیع می‌شوند، قیمت آنها افزایش می‌یابد و هیچ فرد حقیقی یا حقوقی پاسخگو نیست. رانندگان کامیون‌های حامل مواد سوختی که به دلیل حساسیت بالای حمل، باید از لاستیک‌های با کیفیت اروپایی مانند میشلن استفاده کنند، با افزایش فوق‌العاده قیمت آن مواجه شده‌اند.»

کریمی درباره قیمت لاستیک‌های سنگین تولید داخل نیز گفت: «قیمت لاستیک‌های تولید داخل، در سامانه توزیع کالا بالاتر از نرخ آنها در بازار است البته تولیدکنندگان داخلی هم با عرضه لاستیک از طریق سامانه مخالف هستند و ستاد تنظیم بازار موافقت کرده تا بخشی از آنها خارج از سامانه عرضه شود.»

کمبود در عرضه لاستیک های سیمی

وی گفت: «سایز ۱۲-۲۴ پُر‌مصرف‌ترین لاستیک سنگین کشور است؛ در بخش لاستیک‌های سیمی (رادیال) نیز با کمبود مواجهیم اما مشکلی برای تامین لاستیک‌های نخی (بایاس) وجود ندارد؛ همچنین قیمت لاستیک چینی درجه یک هم در روزهای اخیر از جفتی ۱۰ به ۱۳ میلیون تومان افزایش یافته است.»

این فعال صنفی صنعت حمل و نقل در پایان تصریح کرد: «لاستیک‌هایی که به صورت غیر رسمی وارد شده‌اند، متاسفانه تاریخ مصرف آنها گذشته و چون در تاریخ تولید آنها دقت نمی‌شود رانندگان آنها را خریداری می‌کنند غافل از آنکه متوجه خسارات سنگینی باشند که استفاده از لاستیک‌های سنگین تاریخ مصرف گذشته برای کامیون‌داران و به مراتب سنگین‌تر، برای اتوبوس‌داران در پی دارد.»

منبع: دنیای اقتصاد

4 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *